دکتر ندا سالاریه

جراح زیبایی زنان، زایمان، متخصص نازایی

لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی

دارای بورد تخصصی زنان از دانشگاه شهید بهشتی

عمل کیست تخمدان

عمل کیست تخمدان چیست از شایع ترین بیماری های زنان می توان به این مشکل اشاره کرد. دو عضو پایینی رحم، تخمدان ها هستند که وظیفه آن ها تولید هورمون استروژن است. از شایع ترین آنها می توان فولیکولی را نام برد.درصد بالایی از زنان به به این عارضه دچار میشوند و از وجود آن اطلاعی ندارند. در برخی موارد این گونه کیست ها به خودی خود از بین می روند و علائمی ندارند و گاهی مواقع نیاز به درمان به اشکال گوناگون میباشد. به طور معمول قبل از یائسگی کیست ها به دلیل وجود چرخه قاعدگی نیازی به عمل جراحی ندارند. اصولا جراحی زمانی توصیه می شود که موارد مشکوک به کیست های سرطانی وجود داشته باشد. که نوع بزرگ یا پایدار به این وسیله برداشته می شوند. از دو نوع جراحی برای رفع  و درمان کیست تخمدان استفاده می شود :

لاپاروسکوپی

لاپاراتومی

عمل کیست تخمدان چیست

کیست های تخمدان به دو دسته تقسیم می شوند :

فانکشنال : (Functional)

 • فولیکولی
 • لوئتال

نان فانکشنال : (Nonfunctional)

پاتولوژیک

غیر پاتولوژیک

در گروه پاتولوژیک ها دو دسته اند :

بدخیم و خوش خیم
گروه خوش خیم

 • آدنوما
 • اندومتریوما
 • درموئید
 • پلی کیستیک
 • هموراژیک

درمان کیست تخمدان

 

 

هزینه عمل کیست تخمدان در تهران

هیچ راه قطعی برای جلوگیری از ایجاد عمل کیست تخمدان وجود ندارد.توصیه میشود با انجام معاینات منظم (هر شش ماه یک بار) از شرایط درونی خود اطلاع داشته باشید و در صورت نیاز سریعا اقدامات لازمه را انجام دهید. نوع خوش‌ خیم سرطانی نمی‌شوند. اما علائم سرطان تخمدان می‌تواند شبیه علائم آن باشد، بنابراین مراجعه زودهنگام به پزشک و تشخیص صحیح از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. هزینه انجام جراحی این بیماری با توجه به نوع جراحی و بیمارستان (خصوصی یا دولتی ) که در آن جراحی انجام می شود متفاوت خواهد بود. همچنین در صورت تمایل برای انجام عمل کیست تخمدان توسط دکتر سالاریه و اطلاع از هزینه آن می توانید از طریق شماره تماس های 02133387619 – 02188656158 با مطب ایشان ارتباط حاصل فرمایید.

جراحی کیست تخمدان برای دختر

عمل کیست تخمدان برای دختران جوان : تعدادی دختران جوان نیز با این مشکل روبرو هستند ، شاید در گذشته این بیماری بیشتر در افراد چاق دیده میشد ، اما امروزه شاهد این هستیم که دختران جوان 18 ساله حتی لاغر نیز به این مشکل مبتلا می شوند.

این بیماری می تواند ارثی و مادرزادی نیز باشد به خصوص در خانواده هایی که افراد چاق در آنها باشد. در حال حاضر شیوع این بیماری نسبت به گذشته و سی سال گذشته بیشتر شده است. بیشتر افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند زمانی به دکتر مراجعه می کنند که از علائم آن با خبر می شوند ، در دختران جوان که به این بیماری مبتلا میشوند کمتر متوجه این علائم شده و از این رو مراجعه به متخصص زنان خوب به دختران 16 سال به بالا توصیه می شود .

عمل کیست تخمدان

جراحی کیست تخمدان آدنوما

آدنوما از سلول های بیرونی تخمدان که آن را احاطه کرده اند،تشکیل می شود.برخی از آن ها حاوی مایعی غلیظ و مخاطی اند در حالی که بقیه از آب پر شده اند.این نوع معمولا به جای رشد درون تخمدان، به وسیله ی جز ساقه مانندی به دیواره بیرونی می چسبد و با این کارمی تواند رشد قابل توجهی داشته باشد. کیست آدنوما به ندرت می توانند سرطان زا باشند و باید با جراحی برداشته شوند.

جراحی کیست اندومتریوما : اندومتریوما زمانی شکل می گیرد که بافت اندومتری (بافت از داخل رحم) به طور غیر طبیعی به تخمدان ها متصل می شود و در تخمدان ها رشد می کند. این تکه های سلول های اندومتر کیست های کوچک را ایجاد می کند که در هنگام تحریک توسط هورمون های قاعدگی به کیست های بیشتر تبدیل می شوند. در صورت عدم بارداری، بافت اندومتری در هنگام خونریزی قاعدگی از بدن دفع می شود.

جراحی کیست درموئید : یکی از انواع کیست هایی که توده هایی خوش خیم می باشد. این توده به علت دارا بودن موادی از جمله مو و غضروف و چربی و دندان با این نام شناخته می شود و بر اثر بقایای مواد ژنتیک یا سلول های بنیادی ایجاد می شود،که منشاء این سلول ها به دوران جنینی بازمیگردد در واقع می توان گفت کیست ناشی از اختلالی در تکامل بافت پوست در دوران جنینی ایجاد شده این معمولاً در دوران کودکی تا بزرگسالی قابل مشاهده نیست.

درمان کیست تخمدان

عمل کیست تخمدان هموراژیک

مواردی بوجود می آید که در اثر جراحت بافت عروق خونی کوچک به درون کیسه تخمک هاوی خون باشند.

فولیکولی : هر زن دو تخمدان دارد که تخمک از این قسمت ها به درون رحم رفته تا با اسپرم لقاح کنند.تخمک درون فولیکول ساخته می شود که شامل فلوئید است و از تخمک در طول مدت رشدش نگه داری میکند.زمانی که تخمک آزاد می شود،فولیکول میترکد. در برخی موارد، فولیکول مایعات درونش را تخلیه نمی کند و یا پس از آزادسازی تخمک جمع می شود و یا اصلا تخمکی آزاد نمی کند.

کیست های لوئتال : این نوع نسبت به نوع قبلی نادر تر است. پس از آزادسازی تخمک، از فولیکول، بافتی به کورپوس لوئتوم با خون پر می شود که البته پس از چندماه از بین می روند. با این حال اگر این کیست ها شکاف بردارند یا پاره شوند، می توانند باعث درد و خونریزی شوند.

مطالب مرتبط با این پست : عمل تنگ کردن واژن 

ممکن است گاهی در دوران بارداری ظهور کنند که در بیشتر مواقع طی سونوگرافی های پیش از زایمان تشخیص داده می شوند و اغلب خوش خیم بوده و نیاز به جراحی ندارند.اما در صورت بدخیم بودن،پارگی، پیچ خوردگی و بزرگ بودن اندازه کیست (به طوری که برای جنین مشکل ساز باشد) باید فورا جراحی شود.

عوامل ایجاد کننده کیست تخمدان

عدم تخمک گذاری عوامل مختلفی می تواند زمینه ساز عمل کیست تخمدان شود. شایع ترین آن عدم تخمک گذاریست. اگر در طول تخمک گذاری ، تخمک آزاد نشود کیست تخمدان شکل میگیرد. فولیکولی که قرار است «تخمک» را ایجاد کند معمولاً در روز چهاردهم بعد از شروع عادت ماهیانه، پارگی طبیعی پیدا کرده و تخمک را آزاد می‌کند، این اتفاق در این فرد رخ نمی‌دهد و با تجمع آب در داخل خود، تبدیل به کیست می‌شود. گاهی چند تخمک چند کیست تولید می‌کنند و این عمل تکرار شده، تعداد زیادی کیست کوچک در تخمدان‌ها ایجاد می‌شود که آن‌ها را به نام تخمدان‌های «پلی کیستیک» می‌شناسیم.

ژنتیک نیز در بروز کیست تخاین بیماری مدان موثر است و برخی از زنان از خانواده مادری خود به ارث می‌برند اما این مسئله سبب نشده تا اگر فردی ابتلا به آن است تمام خانواده او نیز مبتلا شوند.ممکن است بعضی از دختران و خانم ها ، که آن را از مادر خود به ارث برده باشند و آنها علت وراثتی و مادرزادی داشته باشد.

عفونت و عمل کیست تخمدان ها

گاهی عفونتهای لگنی شدید که با نام pid شناخته می شود در حفره لگنی و شکمی پخش می شود و می تواند تخمدان را نیز تحت تاثیر قرار دهد.در نتیجه موجب عفونت … تخمدان و ایجاد نوع عفونی یا آسیب های تخمدان در کیسه لوله های رحمی می شود.

تغییرات هورمونی : تغییرات هورمونی از علل مهم و اصلی ایجاد آن که در واقع هر اتفاقی که بالانس هورمونی بدن رابرهم بزند می تواند متورم سازی باشد که مهم ترین آنها استرس ها و ناراحتی های روحی می باشد.

چاقی : انباشته شدن مواد زائد در بدن، باعث به وجود آمدن انواع بیماری‌ها می‌شود. در بدن افراد چاق مواد زائدی که اطراف رحم جمع می‌شوند، مانع خون‌رسانی درست می‌شوند و عملکرد رحم را مختل می‌کنند؛ درنتیجه نظم قاعدگی به هم می‌خورد و کیست در تخمدان تشکیل می‌شود. به همین دلیل چاقی یکی از عوامل اصلی ناباروری است و در برخی موارد حتی در صورت باردار شدن فرد، احتمال سقط جنین بالا می‌رود. بنابراین اگر چاق هستید، قبل از امتحان هر روش درمانی دیگری، باید حتما فکری به حال اضافه وزن‌ تان بکنید. بعد به درمان کیست تخمدان فکر کنید.

شایع ترین علائم در عمل کیست تخمدان

از شایع ترین علائم می توان به موارد زیر اشاره داشت.

به طور معمول این بیماری علائم خاصی ندارد اما با بزرگ شدن ابعاد کیست مواردی مانند :

 • اختلالات قاعدگی
 • حالت تهوع
 • افزایش وزن
 • آکنه
 • افزایش موهای زائد بدن
 • نفخ شکمی
 • دردهای لگنی قبل و یا در طول عادات ماهانه
 • درد به هنگام داشتن رابطه جنسی
 • درد ناحیه کمر یا ران
 • حساس شدن سینه

در صورت بروز این گونه موارد باید سریعا به پزشک معالج مراجعه کرد.

بروز این گونه علائم می تواند دال بر پارگی باشد.

 • درد شدید لگنی
 • تب
 • ضعف یا سرگیجه
 • تنفس سریع

ویکی پدیا

1 Comment

 1. نرگس

  2019-12-04 at 11:19

  همیشه میرم پیش دکتر سالاریه

  Reply

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *