دکتر ندا سالاریه

جراح زیبایی زنان، زایمان، متخصص نازایی

لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی

دارای بورد تخصصی زنان از دانشگاه شهید بهشتی

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر نوعی بررسی برای سرطان دهانه رحم است که برای بررسی وجود سلول های سرطان و پیش سرطان از این آزمایش کمک گرفته می شود در صورت تشخیص سلول های پیش سرطان امکان درمان آن قبل از مبتلا شدن به سرطان امکان پذیر می باشد.

همچنین برای انجام این آزمایش سلول هایی از دهانه رحم شما به آرامی برداشته می شوند و از نظر عادی یا غیر عادی رشد آنها را بررسی خواهیم کرد شاید در زمان تست این آزمایش کمی احساس ناراحتی کنید اما بلافاصله پس از اتمام آزمایش هیچ دردی در بلند مدت متوجه نخواهید شد بیشتر زنان از ۲۱ سالگی به بعد باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند زیرا بیشتر زنان در خطر مبتلا به عفونت یا سرطان رحم می باشند.

آزمایش پاپ اسمیر

با این حال اگر شرایط زیرا دارا هستید باید تعداد جلسات آزمایشی که شما می خواهید انجام دهید بیشتر باشد.

۱/ اگر آزمایشHIV شما مثبت است.

۲/ در اثر شیمی درمانی یا پیوند عضو ایمنی بدن شما کاهش پیدا کرده است.

همچنین اگر سن شما بالای ۳۰ سال است و شما سه آزمایش پشت سر هم را با نتیجه ای مطلوب و عادی پشت سر گذاشته‌اید از پزشکتان بخواهید که هر ۵ سال یک بار این آزمایش را با غربالگری HPV یا حتی غربالگری ویروس پاپیلوم انسانی برای تان انجام دهد. HPV یک نوع ویروس است که باعث ایجاد زگیل می شود که دلایل اولیه ایجاد سرطان دهانه رحم انواعHPV 16 و 18 است.

زنان بالای ۶۵ سال که تجربه آزمایش های پاپ اسمیر را در گذشته داشته اند و  نتایج رضایت‌بخشی دست یافته اند نیازی به انجام مجدد این آزمایش ندارد حتی اگر هم چنان روابط زناشویی دارید باید تست پاپ اسمیر را در برنامه پزشکی خود قرار دهید از جمله اهمیت انجام این آزمایش این است که ویروسHPV می‌تواند سالیان سال به طور مخفی در بدن شما بمانند و به طور ناگهانی فعال شود.

آیا آزمایش پاپ اسمیر درد دارد ؟

آزمایش پاپ اسمیر شاید کمی ناراحت کننده باشد اما با سرعت زیادی انجام می شود و طور آزمایشی شما باید به پشت بخوابید و پاهای خود را باز کنید و کف پاها را روی رکابی مخصوص قرار دهید وسیله‌ای به نام اسپکولوم و یا آینه ای طبی درون واژه شما قرار میدهد وسیله کمک می‌کند تا با زن شما باز بماند و دسترسی به دهانه رحم را آسان میکند سپس پزشک نمونه ای از سلولهای دهانه رحم را برمیدارد .

البته روش های مختلفی برای برداشتن گونه ای از سلولهای دهانه رحم وجود دارد و برخی از پزشکان از کاردکی مخصوص استفاده می‌کنند و برخی دیگر از کاردک و قلم موی ، از ابزاری به نام سیتوبراش استفاده می‌کنند که می‌توان گفت ترکیبی از کاردک و قلمو می‌باشد بیشتر از آنان هنگام آزمایش پاپ اسمیر آزرده می شوند سپس پس از اتمام کار نمونه دریافت شده به آزمایشگاه منتقل می شود تا سلول ها از نظر رشد عادی و غیر عادی مورد بررسی قرار بگیرند.

همچنین در بعضی موارد ممکن است مقدار کمی خونریزی واژن را نیز مشاهده کنید و اگر خونریزی شما یک روز بعد از آزمایش نیز ادامه یافت حتماً با پزشک خود این موضوع را در میان بگذارید.

نتایج تست پاپ اسمیر به چه معنا است ؟

به طور کلی تست پاپ اسمیر دو نتیجه به همراه دارد

الف /عادی

ب/ غیرعادی

نتیجه پاپ اسمیر عادی : اگر نتیجه آزمایش شما نرمال یا همان عادی باشد یعنی رشد غیر عادی سلولی وجود ندارد نتیجه عادی نیز گاهی به عنوان گزینه منفی شناخته می شود اگر نتیجه آزمایش تان عادی باشد برای سال بعد نیازی به تست نخواهید داشت.

نتیجه پاپ اسمیر غیر عادی : اگر نتیجه تست پاپ اسمیر شما غیرعادی باشد قطعا به معنای سرطان نیست بلکه ب این منظور است که سلول ها به طور غیر عادی در دهانه رحم در حال رشد هستند که شاید دلیل رشد این سلول ها این باشد که شما و بدن شما در حال ابتلا به سرطان قرار گرفته است.

هم‌چنین سلول‌های غیرعادی دارای سطوح مختلفی هستند. سلول های غیر عادی همچون اتیپیا

-خفیف

-متوسط

-دیسپلازی شدید

-کارسینوم درجا

سلول های خفیف تر نیز وجود دارد که از انواع پیشرفته رایج تر هستند. با توجه به بررسی وضعیت سلول تعداد آزمایش های لازم معاینه بیشتر و …. با روشی بنام کولونوسکوپی انجام خواهد شد. در حین انجام کولپوسکوپی پزشک از نور و ذره بین برای مشاهده دقیق تر واژن و بافت های دهانه رحم کمک می گیرد و در برخی از موارد نیز پزشک ممکن است برای بسط بررسی بافت دهانه رحم از بیوپسی یا بافت بردار استفاده کند.

مشاوره جراح زنان خوب 

صحت نتایج قابل اتکا است ؟

نتایج آزمایش ها با دقت انجام می‌شود و انجام این غربالگری تا ۸۰ درصد موجب کاهش ابتلا سرطان دهانه رحم خواهد شد شاید انجام این نوع آزمایش برای شما کمی ناخوشایند و ناراحت کننده باشد اما در سلامتی شما نقش بسیار مهمی دارد.

از پاپ اسمیر برای تشخیص HPV هم استفاده می‌کنند؟

هدف اصلی تست شناخت و بررسی وضعیت رشد سلول‌ها است علت رشد غیر عادی سلول ها می تواند اچ پی وی باشد اگر رشد غیرعادی سلول ها با پاپ اسمیر مشخص بشود شما می توانید جلوی گسترده شدن آن را بگیرید و امکان تشخیص وجود hpv نیز با نمونه برداری امکان پذیر می باشد.

اچ پی وی از طریق آمیزش جنسی ایجاد می‌شود همه زنانی که رابطه جنسی دارند در معرض ابتلا به اچ پی وی هستند و باید حداقل هر سه سال یک بار آزمایش را انجام دهند. برخی موارد نیز می‌تواند رشد غیر عادی سلول ها را در رابطه با سایر بیماری ها شناسایی کند اما تنها با هدف بررسی آنها از پاپ اسمیر استفاده نمی شود.

تست پاپ اسمیر و فعالیت ‌های جنسی چگونه است ؟

۱/فردی که بالای ۲۱ سال دارد و با کل است در صورت نداشتن روابط جنسی نیاز به آزمایش دارد یا خیر؟ در بیشتر مواقع علت سرطان دهانه رحم عفونت ناشی از ویروسHPV است � این ویروس از راه رابطه جنسی منتقل می شود البته تمام سرطان‌های دهانه رحم نتیجه این عفونت نیستند و به طور کلی تمام زنان بالای ۲۱ سال توصیه می شود که هر سه سال یک بار غربالگری پاپ اسمیر را انجام دهند.

سوالات رایج

هر چند وقت یکبار باید آزمایش انجام شود !؟

افرادی که بالای ۲۱ سال دارند اما رابطه جنسی ندارند هیچ نیازی به این آزمایش ندارند.

افراد بالای ۲۱ سال که در رابطه هستند هر سه سال یکبار باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند.

۲۱ سال تا ۲۹ سال هر سه سال یکبار.

۳۰ تا ۶۵ سال هر ۳ تا ۵ سال یکبار ( در صورتی که نتیجه آزمایش اچ پی وی و پاپ اسمیر شما منفی است).

۶۵ سال به بالا نیز ممکن است دیگر به آزمایش نیاز نداشته باشند البته در این مورد حتماً با پزشک مشورت کنید.

شیوه آمادگی برای تست پاپ اسمیر چگونه است؟

اگر دوره عادت ماهیانه خود را می‌گذرانید حتماً با پزشک خود مشورت کنید و به اطلاع بدهید زیرا ممکن است نتایج تان را تحت تاثیر قرار بدهد
از برقراری رابطه جنسی پرهیز کنید از دوش واژینال یا محصولات جلوگیری از بارداری در روز قبل از آزمایش استفاده نکنید.

خونسردی خود را حفظ کنید و نفس عمیق بکشید.

برای انجام آزمایش می توانید با متخصصان زنان مشورت کنید و این آزمایش را در معاینه های سالیانه خود قرار بدهید همچنین بابت هزینه این آزمایش �ران نباشید زیرا بیشتر بیمه‌ها هزینه آن را تعیین خواهند کرد. اگر هنگام انجام آزمایش پاپ اسمیر پریود باشید پزشک زمان دیگری را برای آزمایش مجدد شما مشخص می کند زیرا در دوران عادت ماهیانه احتمال دارد که نتایج آزمایش شما اصلاً درست از آب در نمی آید رابطه جنسی دوش واژینال و استفاده از محصولات برای جلوگیری از بارداری نیز هم همینطور عمل خواهد کرد.