خدمات

کیست پستان

کیست سینه کیسه‌های پر از مایع در درون سینه ­اند که معمولاً سرطانی نیستند (خوش‌خیم هستند). ممکن است یک یا تعداد زیادی کیست سینه داشته باشید که معمولاً در یکی از سینه‌ها یا هر دو ایجاد می‌شوند. این کیست‌ها معمولاً به شکل توده‌های گرد یا بیضی‌شکل هستند که سطوح آن­ها قابل‌لمس است. کیست سینه معمولاً به شکل حبهٔ انگور یا بادکنک مانندی است که از آب پرشده است و گاهی اوقات نیز سفت است.

کیست سینه تا زمانی که بزرگ و دردناک نباشد و یا ایجاد ناراحتی نکند نیازی به درمان ندارد. در غیر این صورت می‌توان علائم را با کشیدن مایع درون کیست تسکین داد.

کیست سینه قبل از یائسگی و در زنان 35 الی 50 سال رایج است، اما معمولاً در هر سنی ایجاد می‌شوند. همچنین ممکن است پس از یائسگی؛ در زنانی که تحت درمان هورمونی هستند ایجاد شود.

علائم کیست سینه

کیست سینه ممکن است در یک یا هر دو سینه پیدا شود. علائم و نشانه‌های آن عبارت‌اند از:

  • توده‌ای نرم و قابل حرکت که سطوح مشخصی دارد (که معمولاً و نه همیشه حاکی از خوش‌خیم بودن آن است)
  • ترشحات از نوک پستان که ممکن است شفاف، زرد، زرد کم رنک یا قهوه‌ای تیره باشد.
  • درد یا دردناک بودن سینه در محل وجود کیست
  • افزایش اندازهٔ کیست و سفت شدن آن درست پیش از قاعدگی
  • کاهش اندازه و برطرف شدن دیگر علائم پس از قاعدگی

ابتلا به کیست سینه در افزایش خطر سرطان سینه بی‌تأثیر است، اما وجود کیست سینه ممکن است پیدا کردن توده‌های جدید و تغییرات دیگر را در سینه با مشکل مواجه کند که باید توسط پزشک بررسی شود. باید با وضعیت طبیعی سینه‌ها آشنا باشید تا در صورت ایجاد تغییر در آن­ها بتوانید آن را تشخیص دهید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

بافت طبیعی سینه معمولاً دارای برجستگی‌ها یا غده‌های کوچک است، اما اگر پس از قاعدگی توده‌های جدیدی را در سینه احساس کردید یا در صورت بزرگ شدن یا تغییر کیست سینه­ای که قبلاً داشته‌اید، باید به پزشک مراجعه کنید.

علل

هرکدام از سینه‌ها دارای لوب‌هایی از بافت غده‌ای است که به شکل گلبرگ‌های گل مروارید قرارگرفته‌اند. این لوب‌ها به لوبول­های کوچک‌تری تقسیم‌شده‌اند که طی بارداری یا شیردهی از سینه شیر تولید می‌کنند. بافت محافظتی که در فرم سینه نقش دارد از بافت چربی و بافت پیوندی فیبروزه تشکیل‌شده است. کیست سینه در اثر تجمع مایع در غده‌های درون سینه ایجاد می‌شود.

کیست‌های سینه بر اساس اندازه‌شان مشخص می‌شوند:

  • میکرو کیست‌ها که بسیار کوچک‌اند، اما با عکس‌برداری‌هایی مانند ماموگرافی یا سونوگرافی دیده می‌شوند.
  • کیست‌های بزرگ که به‌قدری بزرگ‌اند که به‌راحتی می‌توان آن‌ها را احساس کرد و ممکن است 1 الی 2 اینچ (2.5 الی 5 سانتی‌متر) باشند. کیست‌های بزرگ سینه به بافت سینه فشار وارد کرده و باعث درد و ناراحتی می‌شوند.

متخصصان از علت کیست سینه بی‌اطلاع‌اند. کیست سینه ممکن است در اثر تغییرات هورمونی طی عادت ماهیانه ایجاد شود. بر اساس برخی شواهد، ممکن است افزایش استروژن در بدن که باعث تحریک بافت سینه می‌شود در ایجاد کیست سینه نقش داشته باشد.