دکتر ندا سالاریه

جراح زیبایی زنان، زایمان، متخصص نازایی

لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی

دارای بورد تخصصی زنان از دانشگاه شهید بهشتی

عفونت واژن

عفونت واژن چیست در شرایط عادی در طول روز ممکن است از واژن خانم‌ها مقداری ترشح خارج شود که این ترشحات شفاف یا شیری رنگ و بدون بو هستند و محیط واژن را مرطوب نگه می‌دارند. پس اگر روزانه مقداری از این ترشحات از بدن شما خارج می‌شود؛ طبیعی است و مشکلی وجود ندارد.
اگر این ترشحات روزانه تغییر رنگ دادند و یا مقدار تخلیه ترشح از واژن تغییر کرد یا هنگام ادرار کردن درد یا سوزش داشتید و در همین حین خونریزی یا لکه‌بینی داشتید؛ یعنی شما دچار عفونت واژن شده‌اید و باید برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید.

رایج ترین انواع عفونت واژن

عفونت واژن انواع متفاوتی دارد که لازم است برای درمان و مراقبت بهتر نوع عفونت به درستی تشخیص داده شود.
رایج‌ترین انواع عفونت‌های واژن عبارتند از :

واژینیت قارچی
واژینیت باکتریایی
واژینیت تریکومونایی

عفونت قارچی واژن

۷۵ درصد از خانم‌ها در زندگی خود حداقل یک بار دچار عفونت قارچی یا واژینوز شده‌اند.عفونت قارچی علاوه بر خانم‌ها در دختر خانم‌ها نیز دیده می‌شود. از مشخصات عفونت قارچی واژن خارش، التهاب و تورم ناحیه تناسلی همراه با سوزش ادرار و درد است.در عفونت قارچی واژن، ترشحات فرد به رنگ سفید بدون بو یا بوی کپک، غلیظ و پنیری شکل است.

عفونت باکتریایی واژن

عفونت باکتریایی واژن در ۴۰ تا ۵۰ درصد از خانم‌ها وجود دارد. این نوع عفونت ممکن است فقط خارش داشته باشد. و همچنین درد و تحریک در واژینیت باکتریایی وجود ندارد.ترشحات فرد مبتلا به قارچ باکتریایی سفید مایل به خاکستری است و بوی ماهی می‌دهد و ترشحات رقیق و آبکی بوده و میزان آن زیاد است.

عفونت تریکومونایی واژن

در عفونت تریکومونایی واژن علائمی چون خارش، درد شکم و سوزش ادرار وجود دارد که طی مقاربت قابل انتقال به آقایان است و باید هم‌زمان شریک جنسی درمان شود و تا پایان درمان از مقاربت پرهیز شود. ترشحات در نوع عفونت تریکومونایی بد بو، کف‌آلود و رقیق و به رنگ زرد یا سبز است.

علائم عفونت واژن

علائم عفونت واژن مواردی همچون سوزش، خارش و بوی ناخوشایند هستند. همچنین نوع درمان عفونت به نوع آن بستگی دارد و حتی ممکن است برخی از عفونت‌های واژن نشانه‌ای ایجاد نکنند.

شایع‌ترین علائم عفونت واژن عبارت‌اند از :

خارش واژن
تغییر مقدار ترشحات واژن
تغییر رنگ ترشحات واژن
درد یا سوزش در هنگام ادرار کردن
درد در هنگام مقاربت
خونریزی واژن یا لکه بینی

عواملی که احتمال ابتلا به عفونت واژن را بالا می‌ برند :

• تغییرات هورمونی
• قرص‌های ضد بارداری یا یائسگی
• فعالیت‌های جنسی
• مصرف آنتی بیوتیک‌ها و استروئید‌ها
• استفاده از اسپری اسپرم کش برای پیشگیری از بارداری
• دیابت کنترل نشده
• شستشوی واژن با صابون و شامپو
• لباس زیرهای تنگ با نخ نامرغوب

چه نشانه هایی عادی است

همانطور که گفته شد ترشحات اگر بی رنگ و بی بو باشند جای نگرانی نیست. البته میزان ترشحات برخی روز‌ها میزان آن بیشتر بوده و برخی روز‌ها کمتر است اما به طور کلی زمانی که میزان آن، رنگ و بویش متفاوت شد باید به پزشک مراجعه کنید. برخی از میکروب‌های بیماری‌زا در بدن آقایان هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند اما زمانی که وارد بدن خانم ها می‌شود او را با مشکلاتی همچون افزایش علائم عفونت واژن مواجه می‌سازد. به همین دلیل است که در برخی موارد برای هر دو زوج دارو تجویز می‌شود.

همچنین بسیاری از خانم‌ها در تمیز بودن واژن خود حساسیت بیش از حد به خرج می‌دهند؛ از این پس واژن خود را با بتادین شست و شو میدهند اما شستشوی واژن با بتادین، از عواملی است که عفونت واژن را تشدید می‌کند. علاوه بر این موارد استرس زیاد با افزایش سطح آدرنالین بر هورمون‌های جنسی تأثیر می‌گذارد و سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهد و عفونت واژن قارچی تشدید می‌شود.

عوارض درمان نکردن عفونت واژن

ممکن است دچار بیماری التهابی لگن شوید
گاهی ممکن است باعث سقط جنین شود
مشکلاتی را در بارداری شما بوجود خواهد اورد
در بیشتر مواقع نیز به لوله های رحمی شما آسیب می رساند
برای تشخیص عفونت واژن پزشک باید به بررسی موارد زیر بپردازد
مدت زمانی که درگیر این علائم بوده اید
اطلاعات شخصی و اسامی تعدادی از شرکای جنسی تان که جدیدا با آن در ارتباط بوده اید
نوع داروهای مصرفی شما و تشخیص دوز مصرفی آن ها