دکتر ندا سالاریه

جراح زیبایی زنان، زایمان، متخصص نازایی

لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی

دارای بورد تخصصی زنان از دانشگاه شهید بهشتی

ابدومینوپلاستی همراه با سزارین

ابدومینوپلاستی همراه با سزارین : در طی دوران بارداری اندام حسابی به هم می‌ریزد و همین امر سبب می‌شود تا برخی از خانم‌ها که قبل از بارداری اضافه وزن، چربی شکم و افتادگی داشتند، به فکر عمل ابدومینوپلاستی با زایمان باشند. حال باید به این نکته توجه داشت که این کار امکان پذیر هست یا نه؟ همچنین باید بدانیم که چه خطراتی ممکن است داشته باشد و تا چه حد پزشکان این نوع عمل را توصیه می‌کنند. جراحی زیبایی شکم همزمان با زایمان ممکن است جزو مواردی باشد که افراد زیادی به آن تمایل نشان می‌دهند. حتی برخی افراد اصرار دارند که جراحی ابدومینوپلاستی همزمان با زایمان سزارین و طبیعی برایشان انجام گیرد.
همزمان با زایمان طبیعی این جراحی قابل انجام نیست ولی ممکن است بتوان جراحی ابدومینوپلاستی همراه با سزارین  انجام داد.

جراحی ابدومینوپلاستی

عمل ابدومینوپلاستی از انواع جراحی-های زیبایی است که در ناحیه شکم افراد انجام می¬شود. طیف گسترده¬ای از زنان و مردان این روزها برای حذف چربی¬های اضافی و نیز برداشتن پوست اضافی شکم دست به چنین اقدامی می¬زنند. این جراحی در طول سال¬های اخیر نتایج مثبت فراوانی در پی داشته است و به دلیل ایمنی و بی خطر بودن تعداد زیادی از افراد برای انجام آن اقدام کرده-اند.

جراحی ابدومینوپلاستی همراه با زایمان سزارین

باید بدانید که در ابتدا هدف از سزارین به دنیا آوردن کودک بدون کوچک¬ترین مشکلی و به صورت ایمن می-باشد. به این صورت که هیچ خطری کودک و مادر را تهدید نکند. باید بدانید که در صورتی که جراحی ابدومینوپلاستی به صورت حرفه¬ای و توسط متخصص انجام نگیرد، می¬تواند احتمال ایجاد لخته خونی و عفونت را بالا ببرد. بنابراین در انتخاب جراح خود دقت کافی داشته باشید. باید بدانید که جراحی سزارین توسط متخصص زنان انجام می¬گیرد، ولی جراحی شکم و ابدومینوپلاستی همراه با سزارین توسط جراح پلاستیک صورت می¬گیرد، در نتیجه دو جراح به طور همزمان در اتاق عمل هستند.
انجام جراحی ابدومینوپلاستی در مواردی که افراد دارای پوست اضافی زیادی هستند و چربی¬های زیادی در ناحیه شکمشان تجمع یافته است بسیار سنگین است و باید همزمان با سایر عمل¬های زیبایی از جمله لیپوساکشن انجام شود¬.

در چنین مواردی به دلیل تخصصی بودن این جراحی باید روند عمل را به دست یک جراح زیبایی یا جراح پلاستیک بسپارید. اما در صورتی که پوست اضافی ناحیه شکم زنان کم باشد و با اقدامات ساده و جزئی بتوان به رفع مشکل پرداخت، زمانی که تحت زایمان سزارین قرار گرفته-اند، می¬توانند از پزشک خودشان بخواهند که پوست اضافی ناحیه شکم را بردارد.
بنابراین یکی از مهم¬ترین شروط انجام همزمان عمل ابدومینوپلاستی با زایمان سزارین این است که کشیدگی پوست و اضافات پوست و چربی-ها در این ناحیه مختصر باشد تا متخصص زنان و زایمان بتواند این جراحی را انجام دهد. در غیر اینصورت لازم است که از یک جراح پلاستیک کمک بگیرید.

چه افرادی کاندید مناسبی برای ابدومینوپلاستی هستند؟

بهتر است برای جراحی زیبایی شکم همزمان با سزارین به یک جراح متخصص و دارای مجوز از هیئت جراحی پلاستیک مراجعه کنید. یک جراح با تجربه و ماهر می‌تواند کمک کند تا اسکارهای سزارین و ابدومینوپلاستی ظاهری بهتر داشته باشند.
این جراحی بیشتر برای افراد زیر مناسب است:

1) مادرانی که قصد بارداری مجدد ندارند.
2) خانم‌هایی که در ناحیه شکم چربی زیادی ندارند.
3) خانم‌هایی که فاقد اضافه وزن هستند.
4) کسانی که دچار افتادگی شدید پوست در ناحیه شکم هستند.
5) خانم‌هایی که بیماری یا مشکل خاصی در دوران بارداری و یا زایمان نداشته‌اند.

خطرات ابدومینوپلاستی همراه با زایمان

ممکن است پیش خودتان تصور کنید یک بار که برای سزارین بیهوش می‌شوید و در همین مرحله که شکم‌تان باز می‌شود، جراحی ابدومینوپلاستی و برداشتن پوست اضافی شکم نیز انجام گیرد؛ اما قطعاً پس از انجام عمل حتی اگر پزشک با شما همکاری کند و این عمل را انجام دهد. باز هم مشکلات آن آنقدر زیاد است که خودتان از انجام این عمل پشیمان خواهید شد. پس چه بهتر است که همان ابتدا معایب این عمل را به صورت همزمان با سزارین بدانید.

محدودیت‌ها و عوارضی که ابدومینوپلاستی همزمان با زایمان دارد کم نیستند، که برخی از آنها شامل موارد زیر هستند:

1) ابدومینوپلاستی همراه با سزارین یک عمل تهاجمی است و سزارین نیز جزو عمل‌های پر تهاجم محسوب می‌شود. انجام این عمل عمل همزمان با همدیگر به خطر افتادن سلامتی را به شدت بالا می‌برد.

2) خانم‌ها معمولاً پس از انجام عمل سزارین مشکلات زیادی را تجربه می‌کنند و درد در ناحیه شکم، آنها را اذیت می‌کند. اگر ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین انجام گیرد این درد چند برابر شده و طاقت آن‌ها را طاق می‌کند.

3) در زمانی که زایمان انجام می‌گیرد، بافت‌های اطراف شکم بسیار پر خون هستند. با توجه به برش‌های متعددی که باید روی ناحیه شکم زده شود، این وضعیت اما ممکن است تا حد زیادی خونریزی را افزایش دهد و کاهش خون را که در این زمان به وفور دیده می‌شود، شدت بخشد.

4) از طرفی هنگامی که عمل سزارین انجام می‌شود به دلایل متعدد شکم هنوز اندازه واقعی خود را به دست نیاورده است و جراحی ابدو همزمان با زایمان می‌توانند نتیجه دلخواه را به همراه نداشته باشد.

خطرات انجام ابدومینوپلاستی همراه با زایمان:

1) افزایش درد شدید بعد از زایمان
2) افزایش خونریزی و احتمال عفونت زخم‌ها
3) افزایش دوره نقاهت

بهترین زمان برای انجام عمل ابدومینوپلاستی پس از سزارین

این عمل را بهتر است چندین ماه بعد از عمل سزارین انجام دهید. در این زمان بدن وزن خود را متعادل کرده است و می‌توان این جراحی را با کیفیت بسیار بهتری به نتیجه رساند. از طرفی به طور کامل زخم‌های مربوط به سزارین بهبود پیدا کرده‌اند و درد و خونریزی شدید را بیمار تجربه نخواهد کرد.
اگر بیمار اصرار به انجام جراحی زیبایی شکم همزمان با زایمان دارد و درد و خونریزی بعد از آن را می‌پذیرد، باید در انتخاب پزشک دقت کافی داشته باشد تا نتیجه بهتری کسب کند.

مزایای انجام همزمان جراحی ابدومینوپلاستی با زایمان سزارین

مهم ترین مزایایی که انجام ابدومینوپلاستی همزمان با زایمان سزارین دارد، موارد زیر هستند:

1) دوره بهبودی و دوره نقاهت جراحی زیبایی شکم و زایمان سزارین در یک مرحله انجام می شود؛ در واقع به نوعی شما با یک تیر دو نشان زده اید. در طی یک عمل تمامی اقداماتی که لازم است را انجام خواهید داد و دوره بهبودی که حاصل شد شما شاهد هیچ گونه مشکل در ناحیه شکم نخواهید بود.

2) ایجاد برش در ناحیه پوست در یک مرحله: در طی عمل سزارین برش هایی زیر شکم افراد انجام می شود که جنین از آن مجرا خارج شود. همین برش ها کانالی می شود در جهت این که پوست اضافی زنان بعد از زایمان برداشت شود. بنابراین بعد ها نیازی نیست که دوباره برش هایی در نواحی شکمی زنان ایجاد شود.
3) بی خطر بودن و ایمنی همزمانی جراحی ابدومینوپلاستی و زایمان سزارین؛ بسیاری از بهترین متخصصی زنان و زایمان می توانند با تکیه بر تجربه و تخصص خود بهترین برنامه جراحی را طراحی کنند و با مهارت و توانمندی بالا آن ها را پیاده سازی کنند. بنابراین توصیه می شود که از بهترین متخصص زنان و زایمان در این زمینه کمک بگیرید.