دکتر ندا سالاریه

جراح زیبایی زنان، زایمان، متخصص نازایی

لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی

دارای بورد تخصصی زنان از دانشگاه شهید بهشتی

لیپوسونیکس

افرادی که وزن چندان بالایی ندارند اما خواهان افزایش زیبایی اندام خود هستند می‌توانند به کمک جراحی‌های زیبایی مخصوص، به اندام دلخواه خود دست‌یابند. یکی از انواع این سبک جراحی‌ها که به جراحی‎های پیکرتراشی معروفند می‎توان به لیپوسونیکس اشاره نمود. این جراحی برای ایجاد تناسب اندام انجام می‌شود و روشی برای کاهش وزن زیاد نیست. جراحی بر خلاف سایر جراحی‌ها روشی غیر تهاجمی است و نیازی به ایجاد برش ندارد به همین دلیل محبوبیت بسیاری در بین افراد دارد.

چگونگی انجام لیپوسونیکس

جراحی زیبایی لیپوسونیکس در واقع نوعی جراحی پیکرتراشی است. این جراحی زیبایی نیازی به ایجاد برش در موضع مورد درمان ندارد و به کمک انرژی مخصوصی انجام می‌شود. در این جراحی پزشک به کمک دستگاهی مخصوص امواج اولتراسوند را به موضع مورد نظر می‌رساند. در این روش درمان امواج فراصوت که همان امواج پرقدرت اولتراسونداند به صورت متمرکز و همگن به موضع مورد نظر ارسال می‎گردد و سبب افزایش دما در بافت چربی می‎شود و در نهایت به تخریب چربی‎های اضافه می‎انجامد. بخشی از این چربی‎های تخریب شده از طریق کیله دفع می‎گردد. منبع انرژی مورد استفاده در این جراحی مشابه امواج اولتراسوند برای تشخیص بیماری است با این تفاوت که در جراحی با دقت بیشتری به ناحیه‎ی مورد نظر ارسال می‎گردد. جراحی قابل اجرا در نواحی مختلف بدن مانند شکم، بازو، پهلو، ران و… است.

تعداد جلسات جراحی لیپوسونیکس

پیکرتراشی به کمک جراحی لیپوسونیکس در چند جلسه انجام می‎شود. تعداد جلسات مورد نیاز برای این جراحی بسته به میزان بافت چربی و فشردگی آن، شرایط بیمار، موقعیت ناحیه‎ی مورد درمان و تشخیص پزشک تعیین می‎گردد. ممکن است این جلسات از دو تا ده جلسه متغییر باشد. مدت زمان فاصله‎ی بین جلسات نیز براساس صلاح پزشک می‎تواند از یک هفته تا یک ماه متفاوت باشد. بنابر تمام موارد ذکر شده تعداد حلسات درمان و فاصله‎ی بین آن‎ها پس از معاینه‎ی بیمار تعیین می‎گردد. مدت زمان هر جلسه به طور تقریبی یک ساعت است.

مزایای جراحی لیپوسونیکس

هر جراحی زیبایی برای ایجاد زیبایی بیشتر در اندام مورد نظر انجام می‌شور. جراحی لیپوسونیکس نیز مستثنی از این موضوع نیست و مزایای بسیاری برای فرد به ارمغان می‌آورد. از مزایای جراحی لیپوسانیکس می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • این جراحی بدون برش انجام می‌شود در نتیجه اسکاری (جای زخم) از خود بر جای نمی‌گذارد.
 • نیاز به تزریق ندارد بنابراین عوارض ناشی از آن بسیار کاهش می‌یابد.
 • دوران نقاهت ناشی از لیپوسونیکس بسیار کوتاه است و فرد می‌تواند به سرعت به فعالیت‌های روزانه‌ی خود برگردد.
 • افزایش اعتماد به نفس در پی ایجاد اندام متناسب و زیبا از مزیت بسیار مهم و قابل توجه این جراحی است.

لیپوسونیکس

عوارض ناشی از جراحی

همان طور که می‎دانید هر جراحی در پی مزایایی که برای فرد ایجاد می‎کند می‎تواند سبب بروز برخی عوارض نیز گردد.

برخی از عوارض ناشی از جراحی عبارت است از:

 • عدم ایجاد نتایج مورد انتظار بیمار
 • ایجاد سوختگی در صورت عدم تجربه‎ی کافی پزشک
 • ایجاد التهاب، تورم، سوزش، کبودی و درد که موقتی بوده و با گذشت زمان از بین می‎رود

هزینه عمل لیپوسونیکس

هزینه‎ انجام جراحی لیپوسونیکس نیز متغییر است. این تغییر براساس فاکتورهای بسیاری همچون میزان چربی محل و تعداد شات‎ها محاسبه می‎گردد. برای آگاهی از هزینه‎ی دقیق این جراحی لازم است بیمار توسط پزشک معاینه شود. از دیگر فاکتورهای تعیین هزینه‎ لیپوسونیکس باید به دستمزد پزشک، مکان انجام جراحی، شرایط بیمار، تعداد جلسات مورد نیاز و… اشاره نمود.

نکات مهم پس از جراحی

نوعی جراحی زیبایی است بنابراین لازم است بیمار برای کسب بهترین نتیجه‌ی ممکن از آن نکاتی را پس از جراحی انجام دهد. این نکات می‌تواند بنا به شرایط بیمار و موضع مورد درمان او متفاوت باشد.

به طور کلی برخی از نکاتی که پس از جراحی باید انجام شود عبارت است از :

 • ماساژ موضع درمان با ژل و کرم‌های تجویزی پزشک سبب کاهش تورم و کبودی آن می‌شود.
 • لازم است ۲ تا ۴ هفته پس از جراحی محل مورد نظر را محکم ببندید تا نتیجه‌ی مطلوبی از جراحی حاصل گردد.
 • پاسخ طبیعی التهاب بدن پس از جراحی نشان‌ دهنده‌ی چگونگی روند درمان است بنابراین از مصرف دارو و مکمل‌هایی که از بروز آن جلوگیری می‌کند بپرهیزید.
 • داشتن رژیم غذایی مناسب و سالم علاوه بر کاهش دوران نقاهت بر نتایج نهایی جراحی تاثیر بسیاری دارد. توجه داشته باشید انجام لیپوسونیکس به معنای ایجاد اندام زیبا برای همیشه نیست و ضروری است رژیم غذایی مناسبی پس از حراحی داشته باشید.

موارد منع انجام جراحی

برای انجام جراحی لیپولوسنیکس لازم است فرد حداقل ۵/۲ سانتی‌متر چربی در محل مورد نظر داشته باشد. اغلب پزشکان این جراحی را برای افرادی با شرایط زیر انجام نمی‌دهند:

 • افرادی که وزن بالا دارند. برای انجام جراحی لازم است فرد به حد معینی از وزن رسیده باشد در غیر این صورت انجام این جراحی برای او ممکن نیست‌.
 • اگر بیمار مبتلا به اختلالات خون‌ریزی باشد امکان انجام لیپوسونیکس برای او وجود ندارد.
 • بیمار پیش از انجام جراحی نباید سابقه‌ی جراحی لاپروسکوپی و لیپوساکشن در محل مورد نظر داشته باشد.
 • برای افراد باردار و یا کسانی که احتمال بارداری دارند ممنوع است‌.
 • اگر فرد مبتلا به سستی پوست شدید باشد پس از انجام لیپوسونیکس پوست او افتاده و شل می‌شود. بنابراین به این دست از افراد نیز انجام این جراحی پیشنهاد نمی‌شود.

میزان ماندگاری جراحی

جراحی لیپوسونیکس که برای ایجاد تناسب اندام بهتر انجام می‎شود اغلب نتایج بسیار مطلوبی از خود برجای می‎گذارد. اگرچه این نتایج می‎تواند دائمی باشد اما تا حد زیادی به خود فرد بستگی دارد. انجام این جراحی بدان معنا نیست که فرد دیگر به اندام سابق خود بازنمی‎گردد. بیمار باید پس از جراحی سبک زندگی سالم‎تر و رژیم غذایی مخصوصی داشته باشد در غیر این صورت امکان عودت چربی‎های اضافه ایجاد می‎گردد.