دکتر ندا سالاریه

جراح زیبایی زنان، زایمان، متخصص نازایی

لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی

دارای بورد تخصصی زنان از دانشگاه شهید بهشتی

ارتباط لیزر موی زائد و نازائی

ارتباط لیزر موی زائد و نازائی – عوارض جانبی موزدایی با لیزر چیست : موزدایی با لیزر نزد کسانی که به دنبال راه حلی دائمی برای موزدایی هستند نسبت به سایر  روش ها محبوب تر است. لیرز باعث می­شود تا رشد موهای جدید از فولیکول ها متوقف شود. قبل از استفاده از این روش افراد باید از بعضی عوارض جانبی موزدایی با لیزر و همچنین بعضی از مطالب غیرعلمی که راجع به آن وجود دارد آگاه شوند. در نظر بیشتر مردم موزدائی با لیزر راهی ایمن برای رهایی از موهای زائد به صورت دائم یا برای مدتی طولانی است.

آیا موزدایی با لیزر روشی بی خطر است ؟

اکثر کسانی که از لیزر استفاده می­کنند این روش را بی­خطر و بدون اثر سوء می­دانند. به نظر نمی­رسد که این روش در دراز مدت برای سلامتی خطری داشته باشد. البته ممکن است بعضی از افراد بعد از موزدایی با لیزر دچار عوارض جانبی خفیفی بشوند. افراد باید از متخصص پوست بخواهند تا لیزر را روی قسمت کوچکی از پوست بدنشان امتحان کند و واکنش پوست را ببیند و بعد برای بخشی وسیع تر از آن استفاده کند.

افرادی که می­خواهند از این روش استفاده کنند باید حتما پیش متخصص کاملا ماهر بروند.

عوارض جانبی : بعد از موزدایی با لیزر ممکن است عوارض جانبی مختلفی ظاهر شوند. بیشتر عوارض جانبی خفیف و موقت هستند. در صورت دچار شدن به عوارض جانبی غیر موقت باید به متخصص پوست مراجعه کنید.

قرمزی و سوزش : در روش موزدایی با لیزر فولیکول های مو آسیب می­بینند. بدن نسبت به این اتفاق واکنش نشان می­دهد و برخی افراد در مناطقی که لیزر شده دچار سوزش و قرمز شدن پوست می­شوند. ممکن است پوست مناطق لیزر شده بخارد یا حساس شود یا حتی به نظر برسد که متورم شده است.

این علائم معمولا موقت هستند. قسمت هایی که لیزر شده ممکن است شبیه به پوستی به نظر برسند که تازه وکس شده یا موهای آن کنده شده است. برخی متخصصان پوست از بی حسی موضعی استفاده می­کنند تا میزان واکنش پوست در برابر لیزر شدن را کاهش دهند.

سخت شدن پوست : ممکن است پوست برخی افراد در مناطق لیزر شده سفت و سخت شود. این مشکل معمولا جزئی اما ناخوشایند است.سخت شدن پوست ممکن است منجر به پوسته پوسته شدن یا ایجاد زخم شود. بعد از انجام موزدائی مراقبت از پوست مناطقی که لیزر شده، مثلا با استفاده از مرطوب کننده، باعث جلوگیری از بروز مشکلات ادامه دار می­شود.

لیزر موی زائد در دوران بارداری

متخصصان موزدائی با لیزر را به کسانی که باردار هستند توصیه نمی­کنند. علت این موضوع این است که دانشمندان مطالعه­ای انجام ندادند تا ثابت شود انجام این کار در دوران بارداری بی­خطر است.

در دوران بارداری تغییرات هورمونی در بدن انسان ایجاد می­شود. این مسئله ممکن است باعث رویش موهای زائد  بیشتر شود. گرچه رشد موهای زائد بیشتر ممکن است ناخوشایند باشد اما اغلب این موها خود به خود از بین می­روند.

اگر  این موها خود به خود از بین نرفتند افراد می­توانند بعد از دوران بارداری با لیزر آنها را بردارند. دکترها از افراد می­خواهند تا این کار را چند هفته بعد از بارداری انجام دهند.

مطالب غیر علمی دربارۀ موزدائی با لیزر

تاثیر لیزر موی زائد و نازائی چیست

چندین مطلب غیر علمی بی­اساس درمورد موزدائی با لیزر وجود دارد:

موزدائی با لیزر منجر به سرطان می­شود

این مطلب که موزدائی با لیزر منجر به سرطان می­شود بی اساس است. لیزرها مخصوص این طراحی شده­اند که از سلول های پوست عبور کنند و تنها فولیکول های مو را که در عمق پوست قرار دارند هدف بگیرند.

لیزری که برای از بین بردن موهای زائد استفاده می­شود مقدار کمی تشعشع ایجاد می­کند. البته این تشعشع مضر نیست و هیچ مدرکی برای این موضوع وجود ندارد که استفاده از لیزر منجر به سرطان پوست می­شود.

لیزر مو و نازایی مشاوره در شمال تهران

ارتباط با متخصص زنان خوب در شمال تهران

در این مورد هم هیچ مدرکی وجود ندارد که موزدائی با لیزر منجر به ناباروری می­شود. لیزرها تنها به پوست نفوذ می­کنند و به هیچ عضو دیگری نمی­رسند یا بر آن اثر نمی­گذارند. موزدائی با لیزر معمولا روش بی خطری است حتی در منطقه حساسی مثل کشاله ران.